Kwiaty doniczkowe to piękna ozdoba. Czasami wystarczy już tylko jeden okaz, żeby mieszkanie wyglądało przytulniej i bardziej naturalnie. Rośliny mają wiele zalet:
oczyszczają powietrze, ochraniają przed owadami oraz wprowadzają przyjemny klimat. Natomiast, warto wiedzieć, że niektóre z kwiatów doniczkowych mogą też wywoływać uczulenia. Dlatego szczególnie ostrożni powinni być alergicy, aby objawy się u nich
nie nasiliły.

Fikus – roślina alergenna

Jedną z roślin uchodzących za szczególnie uczulające są fikusy. Odmiany benjamina oraz sprężysty mogą wywołać reakcję uczuleniową nawet wtedy, kiedy się ich nie dotyka.
Jest to możliwe wtedy, kiedy zostanie naruszona struktura liścia, ponieważ wtedy zaczyna się wydzielać płyn, lateks. Jest to bardzo mocny alergen, wpływający na skórę. Jeśli wyschnie, równocześnie staje się też nośnikiem kurzu zalegającego w domu, a jak wiadomo,
kurz nie służy również alergikom. Lateks razem z cząstkami kurzu przedostaje się przez nos do organizmu i u osób chorujących na alergię mogą pojawić się tak nieprzyjemne objawy jak:

  • zaczerwienie skóry,
  • zapalenie spojówek,
  • katar,
  • kaszel.

Dlatego nie zaleca się hodowania fikusów tym osobom, które zmagają się z alergiami.

Jakie jeszcze rośliny mogą wywołać alergię?

Do roślin, które mogą również wywołać alergię zaliczają się: chryzantema,
pierwiosnek kubkowaty, bluszcz pospolity, werbena, a także hiacynty i narcyzy. Mają one bowiem w składzie substancje wywołujące zapalenia skórne u domowników szczególnie wrażliwych.

2 Replies to “Które kwiaty doniczkowe uczulają?

  1. Odkąd w moim domu pojawił się fikus, córka ma czerwone spojówki. Po lekturze już wiem, że to prawdopodobnie przez ten kwiatek.

Comments are closed.